Dondurmanın 7 Önemli Faydası

ADAA Beach

Dondurmanın 7 Önemli Faydası

Sağlık

Dondurmanın 7 Önemli Faydası
Bahar ve yaz aylarında 7’den 70’e hemen hepimizin vazgeçilmezi olan dondurma lezzetli olmasının yanı sıra; içerdiği protein, kalsiyum ile A, B12, C vitaminleri, magnezyum ve mineraller sayesinde şifa da sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan’a, bu lezzetli yiyeceğin faydalarını sorduk.

1- Bağışıklığı destekliyor
Dondurma, içeriğindeki A vitamini ve protein sayesinde bağışıklık sisteminin çalışmasına katkı sağlıyor.

2- Dişleri güçlendiriyor
Dondurma, içeriğindeki fosfor nedeniyle dişlerin, diş etlerininin ve kemiklerin sağlığını koruyor.

3- Kalp sağlığını koruyor
Sütlü, meyveli ve çikolatalı dondurmalar potasyum yönünden zenginler. Potasyum vücudun elektrolit dengesinde rol alıyor ve konsantrasyonun sağlanmasında elzem bir işlev üstleniyor.

4- Kasları besliyor
Dondurma, içerdiği magnezyum sayesinde vücuttaki asit-baz dengesinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Magnezyum, kas ve sinir sistemi için kalsiyumla birlikte olmazsa olmazdır.

5- Enerji veriyor
Dondurma, B2 vitamini olarak da bilinen riboflavin içeriğiyle vücudumuzdaki enerji üretimine destek oluyor. Aynı zamanda mukozayı korumak ve cildin yenilenmesine yardımcı olmak gibi özellikleri de var.

6- Tok tutuyor
Dondurma diğer tatlılara göre daha az şeker içeriyor. Bu sayede kan şekerinde hızlı değişikliğe diğer tatlılar kadar sebep olmuyor. Ayrıca içinde bulunan proteinler sayesinde dondurma tüketiminin ardından hızla acıkma problemi yaşanmıyor. 

7- Kemikler için önemli

Dondurma içerisindeki kalsiyumun kemiklerden dişlere, kanda vitamin dengesinden sinir sistemine kadar birçok önemli fonksiyonu var. Dondurma tüketmeyi unutmayın!