Plaj Kazalarına Dikkat!

ADAA Beach

Plaj Kazalarına Dikkat!

Püf Noktası

Her zaman işinize yarayabilecek küçük püf noktalarına dikkat ederek plaj keyfinizi katlayabilir, kumsalda başınıza gelebilecek tatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. İşte deniz – kum – güneş üçgeninde mutlu bir günü garantilemenin pratik yolları…

* Yemekten hemen sonra ve vücudunuzu ısıtmadan denize girmeyin. Kramp durumunda soğuk, kasılmaya bağlı tutulmalarda sıcak kompres yapın. Buzu vücuda doğrudan değil, havluya sardıktan sonra uygulayın.

* Güneş altında uzun süre korumasız kalındığında elektrolit kaybı oluşur. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş yağlarıyla başlayıp, bronzlaştıkça yağın derecesi küçültün ve mutlaka bol su tüketin.

* Göze kum kaçması durumunda göz kapaklarınızı iki parmak vasıtasıyla açarak iyice yıkayın. Gözdeki rahatsızlık hissi devam ediyorsa, kornea çizilmiş olabileceğinden mutlaka doktor desteğine başvurun.

* Denizkestanesine basılması durumunda dikenler derinde değilse çıkarın. Bir süre yaralı bölgenin üzerine basmamaya dikkat edin. Böcek sokmalarında ise şişmeyi engellemek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

* Sert dalgalara maruz kalanlar arasında su yutmalar görülebiliyor. Bu duruma karşı ilk önlem, kıyıdan fazla uzaklaşmamak olabilir. Eğer fazla miktarda su yuttuysanız denizden hemen çıkın ve yan yatarak bir süre dinlenin.

UNUTMAYIN!
Plaj kaynaklı cilt problemlerinin en önemlilerinden biri de güneş alerjisi. Deri üzerinde oluşan lekeler, kaşıntı ve kabarmalarla seyreden bu rahatsızlıkta tedaviden çok, korunma önemli. Zararlı ışınlardan uzak durmak için güneşin ışığının sert olduğu saatlerde bir şemsiye ya da kamelya altında kalınması gerekiyor.